Deans
The following teachers are Year level Deans. For any concerns about about your teenager or their courses, please contact the relevant Year Level Dean.
Year 9- Richard Daymond
Year 10 - Megan Bennett
Year 11- Rebecca West
Year 12 - Zoe Doidge
Year 13 - Shelley Arends
HPA- Alex McKinlay
Staff members are listed with the Head of Department, followed by the teachers listed in alphabetical order.
Please note: some teachers teach across several departments.
The Arts Department
Emily Look, HOD Arts and Cultural
Drama
Bachelor of Arts (English/Classical Studies)
Graduate Diploma of Teaching (Secondary)
Wutts, Nicky
Bachelor of Arts (Mus) in Contemporary Music Performance
Graduate Diploma of Teaching (Secondary)
Monique Harris, Visual Art
Bachelor of Fine Arts;
Graduate Diploma Communication- Graphic Design,
Graduate Diploma of Teaching (Secondary)
English Department
Rebecca West, HOD of English
Bachelor of Arts (Eng & Media),
Postgraduate Diploma of Teaching (Secondary)
Tania MacKay
English, Arts & Cultural
Bachelor of Arts,
Graduate Diploma of Teaching (Secondary)
Ms Joanna Sheridan, Deputy Principal,
English
Bachelor of Arts (Drama/English)
Bachelor of Teaching
Mary Zambazos, Deputy Principal, English
English
Bachelor of Arts,
Diploma of Teaching, Postgrad Nat
Certificate First Time Principals
Māori Studies
Tā Rihari Daymond, TiC Te Reo and Māori Performing Arts
Bachelor of Education,
Tuu taua Certificate Māori Martial Arts & Weaponry
Mathematics Department
Liesel Starker-HOD of Mathematics
David Ngatuere
Bachelor of Science, TTC,
Diploma of Teaching – Mathematics
Rob Moffitt,
Bachelor of Education,
Diploma of Teaching,
Certificate TESOL
Physical Education and Health
Shelley Arends HOD of Physical Education and Health
Physical Education, Sport and Recreation, Health
Bachelor of Human Performance,
Diploma of Teaching
Joel Frank
PE & Health
Bachelor of Sport and Exercise – PE major
Lvl 4 Cert of exercise
Grad Dip of learning and teaching
Sarah Tuhura,
PE & Health
Bachelor of Human Performance
Graduate Diploma of Teaching (Secondary)
Megan Bennett
PE & Health
Bachelor of Arts Major in Education
Graduate Diploma Primary Teaching
Paul Cleghorn
Science Department
Nicki Harding HOD of Science, ICT Manager
Bachelor of Science- Zoology
Master Applied Science
Certificate Veterinary Nursing
Postgraduate Diploma of Teaching
Zoe Doidge, TiC Primary Industries
Science and Primary Industries
Bachelor of Science
Post Graduate Diploma Genetics,
Grad Diploma of Teaching (Secondary)
Nishanbir Singh,
Benson Nobathu,
Science and Mathematics
Bachelor of Education
Joel Frank
Junior Science
Bachelor of Sport and Exercise –
Grad Dip of learning and teaching
Bronwyn Mabey
Science Technician
Social Science Department
Alex McKinlay, HOD of Social Sciences
History & Social Science
Bachelor of Arts English & Social Anthropology & History
Post Grad Dip Ed
Te Ara Reo Maori
Mrs Margaret Vosloo
Geography & Social Science
Bachelor of Education,
Graduate Diploma of Teaching (Primary), FDT YP
Avinash Narayan
Social Science, Economics
Te Whare Awhina
Kathryn Keyte- HoD Te Whare Awhina
Dip ECE
Bachelor of Education Primary
PG Dip Ed Leadership
Technology Department
Rachel Ireland HOD of Technology,
Food Technology and Hospitality, Pathways
Bachelor of Science (Human Nutrition),
Graduate Diploma Teaching
Carol Baker,
Food Technology & Hospitality
Bachelor of Education,
Graduate Diploma Education Counselling & Guidance,
Graduate Diploma Special Education Hearing Impairment.
Gulnaaz Begum
Digital Technology and Information
Ritesh Prasad
Hard Material Technology & Design
Mark Heal
Alternative Education
Louise Kernahan, Supervisor
Robyn Helliwell, Teacher Aide
Pathways
Rachel Ireland, Pathway Director
Bachelor of Science (Human Nutrition),
Graduate Diploma Teaching
Joanna Laing, Pathway Administration